Jak si vedla Luštěninová kuchařka v našem testování a co dobrého z ní si testeři uvařili? Podívejte se na recenze

image
otestováno
Počet recenzí
10
jak jste hodnotili
5
6x
4
4x
3
2
1
doporučuje
100 %
Testováno v období
od 13. 4. 2020
do 17. 5. 2020


Luštěninová kuchařka se spoustou zeleniny

Po Zeleninové kuchařce Petra Klímy přichází Luštěninová kuchařka. V mnohém na tu první navazuje (v autorově přístupu a ve využívání čerstvých sezónních ingrediencí), v mnohém ji rozvíjí – přináší samé nové recepty a zapojuje další a další suroviny.

Budete si díky ní moci vychutnat kouzlo moderní veganské kuchyně, ať už je váš stravovací styl jakýkoli. A protože zásadní součást zdravého jídelníčku představují bílkoviny, je tato kniha Petra Klímy věnována (zejména) luštěninám jako jejich kvalitnímu rostlinnému zdroji.

Jak totiž luštěniny skutečně zařadit do domácího vaření?
Jak je správně připravovat, klíčit, fermentovat, skladovat?
Co všechno se z nich dá vyčarovat a jaké druhy se na co hodí nejlépe?
A hlavně, jak si na nich i s dětmi pochutnat a nikdy se u toho nenudit?

Šéfkuchař oblíbené dejvické restaurace Country Life spojuje své zkušenosti ze světové gastronomie s každodenní praxí v restauraci i v domácí kuchyni, kreativní postupy a dostupné sezónní suroviny.

Spolu s luštěninami hraje i tady velkou roli čerstvá lokální zelenina a bylinky,  autorův oblíbený zdroj nevyčerpatelné inspirace i výzva jej co nejlépe zpracovat. V přehledném výběru figurují nejrůznější typy jídel: od svačinkových dipů, pomazánek a salátů, přes dokonalé polévky 

a pestrou nabídku hlavních jídel, až po překvapivé, ale skvělé sladkosti.
Například cizrna tady zazáří nejen v polévce, ale i „na pivu“ coby hlavní chod nebo naopak ukrytá v báječných sušenkách!

Perfektně vystavěné recepty jsou navíc obohaceny o zajímavé souvislosti a autorovy originální tipy.

Petr Klíma je zároveň autorem fotografií v knize, která je díky tomu opět jeho osobitým dílem, gejzírem barev a chutí. A navíc nechává nahlédnout do osobního zákulisí, do krásné atmosféry sezónní přírody a zážitků, jako je společná sklizeň s dětmi v prosluněném ovocném sadu či návštěvy farmářských trhů…  

Více informací o kuchařce najdete TADY.

Hodnocení
10
avatar
Mgr. Marie
Testovat Luštěninovou kuchařku bylo prima. Kniha má hezký přebal a hlavně tvrdé desky a tak se nepoškodí. Kniha obsahuje množství zajímavých receptů a také zajímavosti o plodinách a jejich využití. Mohu ji jen doporučit.
klad celkově
klad nemám výhrady
avatar
Lenka
Luštěninová kuchařka je pro ty, kdo hledají rostlinné bílkoviny a neumí se v tom orientovat. Najdete ze i vzdělávací část ke každé luštěnině i zelenině a k tomu jsou pak přiřazeny recepty od salátů, polévek, hlavních jídel až po sladké. Najdete zde potaviny známé i méně známé. Kapitoly jsou velmi hezky rozdělené a ucelené.
klad Testované recepty byly velmi chutné a jednoduché.
klad Těším se na sladké. Objevila jsem zde nové potraviny a přísady na dochucení jídel.
klad Miluji luštěninovékarbanátky, sekané a to mi tu chybělo.
příloha příloha příloha
avatar
Barbora
Luštěninová kuchařka mě zaujala svým rozsahem, baervnými ilustracemi, ale především skvělými typy na nové pokrmy. Je pravda, že pár názvů surovin jsem ještě nikdy neslyšela atak se učím neustále něco nového. Doporučila bych naprosto všem, kdo nemá fantazii jako já nebo miluje luštěniny. Vyzkoušela jsem už několik receptů a třeba takové těstoviny s čočkou by mě nikdy nenapdly a jsou naprosto vynikající.
klad barevné ilustrace
klad nevšední kombinace surovin
klad i sladká varianta
klad srozumitelné postupy
klad používání více neznámých surovin
avatar
Jana
Luštěninová kuchařka mě zaujala svými netradičními recepty. Část receptů je s luštěninami, část jen se zeleninou. Líbí se mi, že je zde vždy nejprve uveden popis jednotlivých druhů zeleniny a luštěnin - jaké vitamíny a stopové prvky obsahují, jaké jsou druhy a podobně. Uvařila jsem podle ní "Cizrnovou polévku s estragonem, rajčaty a olivami" (olivy jsem z receptu musela vypustit, manžel by mi to nejedl :-) ) Recept byl snadný na přípravu a chutný. Líbí se mi, že v některých receptech jsou použity i byliny jako kopřivy a také sekce s klíčenými luštěninami. Bohužel je zde mnoho receptů, kde jsou využity suroviny, které běžně doma nemáme. Věřím, že vegetariáni asi takový problém nemají. Co mě velmi zklamalo je rejstřík - měla jsem chuť na cizrnu, hledám recepty dle rejstříku - zmínky o cizrně byly jen v popisech surovin + pár receptů. Pak jsem listovala a zjistila, že tam jsou další recepty, které ale v rejstříku u cizrny nejsou vůbec uvedené - hned namátkově behem minuty jsem našla 3.
klad Netradiční recepty
klad Využití bylin v receptech
klad Hezké fotky
klad Nekompletní rejstřík
klad Suroviny, které doma běžně nejsou
příloha
avatar
Tereza
Podle názvu Luštěninová kuchařka jsem čekala, že kniha bude plná receptů jen o luštěninách. V knize však najdete v poměrně velkém množství i recepty zeleninové jako např. recepty z mangoldu, topinamburu či tuřínu. V prvním dojmu jsem byla trochu zklamaná ale při bližším pročtení je to velmi inspirativní. Z receptů jsem vyzkoušela jako první Pohanku s kysaným zelím a fazolkami. Je to geniálně jednoduchá kombinace která opravdu zachutná a zasytí. Moc doporučuji.
klad krásné fotografie
klad zajímavě zvolené fonty
klad množstevně odpovídající a srozumitelné popisy receptů
klad inspirace když chybí nápady
klad od polévek až po sladké tečky
klad mnoho autorových tipů
klad může působit lehce chaoticky když čekáte jen luštěniny
klad uvítala bych více receptů
avatar
Lucie
Kniha je skvělá, jsem opravdu ráda, že jsem ji mohla vyzkoušet. V naší rodině milujeme maso, není ovšem na škodu masitou stravu občas vyměnit za rostlinnou. Taťka ani brácha nemají extra zdravé jídla mocv oblibě, čočkové chilli, které jsem z této kuchařky uvařila, bylo plné luštěnin a moc jim všem chutnalo.
klad vzhled
klad recepty
klad nic
avatar
Tereza
Dříve jsem moc z luštěnin nevarila, ale tato kuchařka mě příjemně překvapila. Je tam spousta inspirace a recepty jsou velmi jednoduché a rychlé. Mohu jen doporučit.
klad jednoduché recepty, rychle
klad Nic
avatar
radka
Za mě je luštěninová kuchařka velkým, příjemným překvapením. Původně jsem chtěla vařit podle ní hlavně pro muže, který luštěniny miluje. Nakonec jsem byla tak překvapená jednoduchostí a chutností receptů, že jsem zařadila luštěniny do jídelníčku i já. Podotýkám, že nejsme žádní vegani. Kuchařka není pouze o čočkové polévce a hrachové kaši. Jedná se o recepty z běžně dostupných luštěnin, ale velmi různorodých. Recepty jsou jednoduché na přípravu a velmi rozmanité. Samotná kuchařka je velmi citlivě koncipována. Jednak podle chodů, ale i podle surovin. Každý recept je doplněn fotografií. Vyzkoušela jsem zatím několik receptů např salát z červené řepy a čočky, jednoduché a vynikající brambory v polentě a další. Ještě jednou moc děkuji, protože tento druh kuchařky není ten, po kterém bych sama od sebe sáhla v obchodě a to by byla velká chyba.
klad jednoduchost
klad přehlednost
klad rozmanitost receptů
klad nejsou zápory
příloha příloha
avatar
Jana
Kniha mě přinesla to že I , zdravé luštěniny můžou být chtně uprvené. Knihu bych doporučila .Všem kdeří, uvazují o zdravém stravování a neví jak, začít. A jako první jsem vyzkoušela recept na pučálku.
klad Pěkně uprevaná irustrace
klad Brevnost
klad Přehlednost kapitol
klad Málo receptů
příloha
avatar
David
Luštěninovou kuchařku se spoustou zeleniny doporučuji každému, kdo chce změnit stravovací návyky a začíná jako my postupně zařazováním většího podílu luštěnin a zeleniny do jídelníčku. Máme za sebou zatím jeden recept, ale je výborný, doporučuji ho - strana 66
klad pevná vazba
klad spousta zajímavých receptů
klad recepty nejsou náročné na přípravu
klad nic
příloha příloha
Povolit vše Upravit Odmítnout Povolit výběr Doména Platnost Popis Zpracovatel